۸۴کارشناس در قالب ۵۵گروه در اجرای طرح نظارت بر مواد غذایی مشارکت دارند

اسفند 15, 1400
350 بازدید

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد؛ ۸۴کارشناس در قالب ۵۵گروه در اجرای طرح نظارت بر مواد غذایی مشارکت دارند   اراک–پایگاه خبری چشم براه: مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ازآغاز طرح ویژه نوروزی نظارت بر مواد غذایی در استان خبر داد و گفت: این طرح با هدف نظارت بر مواد غذایی (فرآورده های خام دامی) از […]

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خبر داد؛

۸۴کارشناس در قالب ۵۵گروه در اجرای طرح نظارت بر مواد غذایی مشارکت دارند

 

اراک–پایگاه خبری چشم براه:
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ازآغاز طرح ویژه نوروزی نظارت بر مواد غذایی در استان خبر داد و گفت: این طرح با هدف نظارت بر مواد غذایی (فرآورده های خام دامی) از دو روز گذشته آغاز شده و تاپان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری چشم براه به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی‌؛ محسن شانقی اظهار کرد: دراین راستا بالغ بر ۸۴ نفر کارشناس در قالب ۵۵ گروه بهداشتی دامپزشکی استان اجرای این طرح را بر عهده دارند.

وی افزود: ۲ هزار و ۲۵۰ واحد شامل مراکز تولید، نگهداری و عرضه مواد غذایی استان مرکزی در این طرح مورد نظارت قرار خواهند گرفت و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، برخورد قانونی می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: طرح ویژه نوروزی نظارت بر مواد غذایی (فرآورده های خام دامی) با هدف حفظ سلامت مصرف کنندگان در سطح استان اجرا می شود.

شانقی از مردم خواست فرآورده‌های خام دامی از جمله گوشت مرغ، ماهی، گوشت قرمز، آلایش خوراکی دام و طیور را تنها از مراکز مجاز و بهداشتی تهیه کنند.

وی یادآور شد: عرضه و فروش هر گونه فرآورده خام دامی در حاشیه خیابان و به صورت فله فروشی و دوره‌گردی ممنوع است و نیاز است شهروندان از خرید این گونه فرآورده‌های غیر بهداشتی خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: شهروندان خرید مرغ تازه خنک شده و آلایش خوراکی مرغ (جگر،سنگدان و دل) تنها به صورت بسته‌بندی بهداشتی که دارای مشخصات کامل شامل نام کشتارگاه، تاریخ تولید،تاریخ انقضاء (۷۲ ساعت پس ازتولید) و شرایط نگهداری داخل یخچال درب بسته و برودت صفر تا چهار درجه سانتیگراد است انجام دهند.

شانقی گفت: خارج کردن گوشت مرغ از بسته بندی و قطعه‌بندی آن در محیط مغازه مرغ فروشی به دلیل عدم نظارت بهداشتی و آلودگی‌های ثانویه و احتمال تقلب ممنوع است و لازم است مردم از خرید گوشت مرغ با عناوین پاک شده و یا قطعه بندی شده در مغازه مرغ فروشی خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه شهروندان از خرید تخم مرغ‌های فاقد تاریخ تولید و مشخصات، هر نوع گوشت قرمز فاقد مهر بازرسی بهداشتی، برچسب نشانه گذاری کشتارگاه که خارج از یخچال نگهداری می‌شود به طور جد خودداری کنند؛افزود: در هنگام خرید فرآورده های خام دامی به برچسب مشخصات (تاریخ تولید و انقضاء) و مهر دامپزشکی دقت کنند و هر گونه تخلف بهداشتی در مراکز عرضه فرآورده های خام دامی شهرستان را از طریق تماس با سامانه اطلاع‌رسانی ۱۵۱۲ به اداره کل دامپزشکی جهت پیگیری کارشناسان دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.